Účet mám a chci se přihlásit
V prípade, že chcete rýchlo vyhľadať požadovaný rozmer,do vyhľadávača zadajte len čísla z požadovaného rozmeru(bez lomítok,pomlčiek,písmen)
Napríklad hľadám: 195/65R15
Do vyhľadávača zadám: 1956515
Musíte zvážit, zda jsou pro vás, váš styl života a jízdy celoroční pneu vůbec vhodné. Někomu sednou jako ulité, pro jiného jsou zbytečným hazardem, Zjistěte, do které skupiny patříte.
S každou další zimou, kdy se sníh objeví jen sporadicky, stále více řidičů uvažuje o pořízení celoročních pneu. A není divu. Komu by se chtělo dobrovolně 2x ročně absolvovat přezouvání pneumatik, řešit jejich uskladnění a utrácet za dvě sady.
Kde to tedy vázne? Celoroční obutí se skládá z kompromisů. To, co výrobce vylepší na jedné straně, ubere jinde. Je to takové balancování na hraně. Celoroční pneumatiky nedosahují tak dobrých vlastností jako sezónní pneu.
Největším argumentem „pro“ celoroční pneu je pro řidiče pohodlí a nižší cena. Komfort je neoddiskutovatelný. Odpadají starosti a náklady spojené s přezouváním a uskladněním. Když náhodou napadne sníh už v září, budou na tom řidiči s celoročními pneu mnohem lépe než ti na letních.
Pokud vsadíte u celoročních pneumatik na tu nejvyšší kvalitu, což byste měli, když už saháte po kompromisním řešení, rozdíl v ceně 1 prémiové sady celoročního obutí a 2 mírně nadprůměrných sezonních sad (letních a zimní pneu) je asi 1 000 Kč.
Na druhou stranu musíte brát v potaz také najeté kilometry. Na jedné sadě jakýchkoliv pneu najezdíte průměrně 35 000 km. Na dvou sadách (letní a zimní) tedy ujedete 70 000 km, kdežto na jedné pouze 35 000 km.
Choutky na celoroční obutí by si měli nechat zajít všichni milovníci svižné a sportovní jízdy a také ti, kteří bydlí na horách, v podhorských oblastech a tam, kde hodně sněží a mrzne. Na celoroční obutí nevsázejte ani v případě, že potřebujete vyjet za jakýchkoliv podmínek třeba za prací.
A vůbec ne, když jezdíte pravidelně dlouhé vzdálenosti (50 a víc kilometrů). Před zimou si taky zkontrolujte hloubku dezénu. Pokud je nižší než 4 mm, auto raději odstavte a přes zimu nejezděte nebo si pořiďte novou sadu pneumatik. Pneu s hloubkou vzorku pod 4 mm, můžete dojezdit ještě v létě.
Ve všech zmíněných případech jsou jednoznačně lepší volbou dvě sady sezonních pneumatik.
Pokud bydlíte v oblasti, kde jsou malé výkyvy teplot, sníh tam napadne jednou za uherský rok a autem vyrážíte jednou týdně do nejbližšího supermarketu, jste to právě vy, pro koho se celoroční obutí vyrábí. Další skupinou jsou řidiči, kteří se pohybují jen po centrech větších měst, kde bývají silnice solené a zpravidla dobře udržované.
Pokud patříte mezi ty, kteří si mohou celoroční obutí dovolit, vsaďte na kvalitu. Pneumatiky vás musí podržet jak při letním lijáku, tak v zimě, když mrzne. A to zvládnou, s většími či menšími ústupky, jen ty nejlepší.
Zaměřte se proto na celoroční pneumatiky od prémiových značek, jako je Continental a Michelin, který ve vývoji celoročních pneu vyniká. Michelin totiž přišel jako první s letními pneumatikami, které se certifikovaly také pro jízdu v zimě. Tak vznikly takzvané pravé celoroční pneumatiky (s horou a sněhovou vločkou).
Ale i zde platí, že byste měli sledovat aktuální výsledky nezávislých testů pneumatik a vybírat podle nich. Pokud na to nemáte čas, rádi vám poradíme, napište nám na mikona@mikona.sk.
Za přečtení stojí také článek jak vybírat pneumatiky a ušetřit.