Účet mám a chci se přihlásit
V prípade, že chcete rýchlo vyhľadať požadovaný rozmer,do vyhľadávača zadajte len čísla z požadovaného rozmeru(bez lomítok,pomlčiek,písmen)
Napríklad hľadám: 195/65R15
Do vyhľadávača zadám: 1956515
Zákon nařizuje používání zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 31. března, pokud panují zimní podmínky. Hlídejte si označení pneumatik. Musí jít o kombinaci písmen M a S, kdy M znamená „bláto“ (z angl. „mud“) a S znamená „sníh“ (z angl. „snow“). Pouze jedno písmeno nestačí. Na bočnici zimní gumy má být vyznačeno M+S, MS, M.S nebo M/S.
Nejspolehlivější zimní pneumatiky jsou označeny ještě emblémem hory a sněhové vločky (3PMSF). Už na první pohled je zřejmé, že jsou designovány do náročných sněhových podmínek. Například výrobci prémiových pneu jako Continental, Michelin a další se zaměřují na nabídku právě takových zimních gum.
Při výběru zimních pneumatik pro osobní vozidla se řiďte hloubkou jejich dezénu, která by měla dosahovat minimálně 4 mm. U pneumatik pro vozidla nad 3500 kg je vyžadována dokonce hloubka 6 mm.
Přemýšlíte proč? Přečtěte si, proč je nutné pneumatiky s dezénem pod 3 mm vyměnit.
Při výměně letních pneumatik za zimní nehraje roli náhon kol. Musíte mít přezutá všechna kola. Pokud patříte mezi vlastníky silných vozů s pohonem všech 4 kol, pořiďte si pneumatiky na SUV 4×4.
Na více než 100 místech v Česku navíc najdete dopravní značku „zimní výbava“. Ta ukládá povinnost zimních pneumatik za všech klimatických podmínek. Konec území, kde tato značka platí, je vymezen značkou „zimní výbava–konec“. Jde o nevyzpytatelné úseky, na kterých dochází například k nečekaným změnám povrchu vozovky i tehdy, kdy se na jiných silnicích problémy nevyskytují.
Zimní pneumatiky se každoročně podrobují nezávislým testům, které vyhodnocují jejich základní vlastnosti. Co se týče bezpečnosti, délky brzdné dráhy i hlučnosti, se v testech zpravidla nejvýše umísťují pneumatiky Dunlop, Continental, Barum a Michelin. Proto se při výběru vyplatí sledovat výsledky nezávislých testů pneumatik.
Ne všude je to s povinnou zimní výbavou stejné jako u nás. Benevolentní Polsko a Slovensko vás nezaskočí, mají podobné podmínky jako my, ale v přísnějším Německu můžete narazit, tam za zimní pneumatiky považují jedině gumy s označením 3PMSF.
Neznalost bohužel neomlouvá, a tak si přečtěte, jak je to s používáním zimních pneumatik v sousedních zemích.
Existují také věci, které nejsou povinné, ale budou se vám v zimě prostě hodit. Jezdíte lyžovat? To, že jste loni vyjeli autem až pod vlek, se letos nemusí opakovat, a proto se pro jistotu vybavte řetězy.
Lopatka v kufru nezabere moc místa, a přitom umí velké věci. Nejen že za pomocí ní auto doslova vykopete z pod sněhu, ale můžete s ní nabírat i štěrk k posypu kritického místa vozovky.
Neničte si kreditku a vozte s sebou škrabku a smetáček. A protože nikdy nevíte, jestli nezůstanete trčet v zácpě, nebo hůř jestli neuvíznete ve sněhu, mějte v autě vždy dostatek tekutin, nějakou tyčinku pro zahnání hladu a teplou deku.
Buďte připraveni na všechno a přečtěte si víc o doporučené výbavě.
TIP: Před cestou na hory doporučujeme zkontrolovat Vaše povinné ručení, jak vybrat to nejlepší povinné ručení Vám poradí portál 5nej.cz