Účet mám a chci se přihlásit
V prípade, že chcete rýchlo vyhľadať požadovaný rozmer,do vyhľadávača zadajte len čísla z požadovaného rozmeru(bez lomítok,pomlčiek,písmen)
Napríklad hľadám: 195/65R15
Do vyhľadávača zadám: 1956515
Mrazy, posypová sůl a sníh, to je jen část toho, co nás v zimě čeká. Auto dostane zkrátka pořádně zabrat. Vašeho čtyřkolového miláčka třeba na nejchladnější období roku adekvátně připravit, víte však jak na to? Poradíme vám.
Zimní příprava rozhodně nekončí přezutím na zimní pneumatiky, vaše auto si právě v tomto období zaslouží ještě více pozornosti. Pamatujte však, že to neděláte jen pro své auto, ale především pro vaši bezpečnost a také pro bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Připravili jsme pro vás kompletní seznam toho, co byste před zimou měli na svém autě určitě zkontrolovat. Většinu zvládnete i sami, určitě vám však se zimní přípravou pomohou i v autoservisu.
Začít můžete rovnou pneumatikami. Kromě toho, že se zimní pneumatiky v tomto období považují za samozřejmost, je důležité věnovat pozornost i jejich stavu. Pneumatiky vizuálně zkontrolujte a přesvědčte se, zda nejsou nikde poškozené. Zkontrolujte tlak pneumatik a zaměřte se i na hloubku dezénu. Nezapomeňte, že hloubka dezénu musí být u nás podle zákona alespoň 4 mm. Tak je to třeba i v sousedním Rakousku.
Ačkoli většina dnes používaných akumulátorů je bezúdržbová, neznamená to, že si čas od času nezaslouží pozornost. Důležité to je zejména před zimou, neboť mrazivé noci a rána dávají akumulátoru pořádně zabrat. Chcete-li i v takových podmínkách nastartovat, autobaterie musí být v dobrém stavu. Zkontrolujte tedy stav elektrolytu, případně akumulátor dobijte a dohlédněte také na čistotu kontaktů. Pomůže i test autobaterie v servisu. Pokud víte, že vaše autobaterie už je po své životnosti, zbytečně neodkládejte koupi nové. Pokud teploty klesnou hlouběji pod bod mrazu, možná už ani nenastartujete.
Zimní období je charakteristické obecně horšími povětrnostními podmínkami. Více prší, sněží, na cestě je množství nečistot, stěrače zkrátka používáme přes zimu více. Zároveň se přes zimu dříve opotřebují. Gumička stěračů je více namáhána a vlivem silných mrazů může popraskat. Zkontrolujte proto, v jakém stavu stěrače jsou. Stírat by měly hladce a účinně bez vrzání a zanechávání šmouh.
I ta si zaslouží vaši pozornost. Hned po kontrole stěračů se tak můžete vrhnout na kontrolu kapaliny v ostřikovačích a připravit ji i na ty nejtužší mrazy. Používejte nemrznoucí směs do ostřikovačů klidně i do -30 °C nebo do -20 °C. V tomto směru se určitě nevyplatí nic podcenit.
Chladicí kapalina má svoji omezenou životnost. Pokud v autě používáte starou chladicí kapalinu, může zamrznout a následně poškodit motor. O finanční náročnosti těchto oprav snad ani nemusí být řeč. Novou chladicí kapalinu si vždy vybírejte podle doporučení výrobce. Nemíchejte různé typy chladicích kapalin. Pokud si vybíráte koncentrát, je třeba naředit ho podle předepsaného poměru.
Před zimou se určitě vyplatí auto pořádně umýt, navoskovat a opravit poškození například od kamínků. Posypová sůl je totiž vůči laku pořádně agresivní, a když se dostane na místo s oslabeným povrchem, začne nelítostný proces koroze. Navoskování karoserie tvrdým nebo měkkým voskem výrazně zmírňuje působení soli na lak auta.
Dodržením uvedených zásad zvládnete roli řidiče v zimní období bezpečně a bez problémů. Na jaře si zároveň nebudete muset dělat starosti se zvýšenými náklady na servis.