Nabídka
Produkty a služby

Kdy měnit pneumatiky za nové

19. 4. 2021

Jak zkontrolovat pneumatiky

Kontrolu pneu začněte vizuální prohlídkou, každou pneumatiku si ze všech stran dobře prohlédněte a hledejte prasklinky v pryži, boule a jiné nerovnosti. Pokud něco takového objevíte, pneumatika je pravděpodobně na odpis a potřebuje vyměnit.

Výměna pneu

Kdy a kde se měří hloubka dezénu pneumatiky

Dalším krokem je kontrola minimální hloubky dezénu. Měřte ji pomocí hloubkoměru v podélné drážce, a to minimálně na 2 místech na jedné pneu. Alternativou je sledování indikátorů opotřebení neboli značek, které mají podobu můstků nebo číslic. Výrobci pneu, jako je například Michelin nebo Continental, jimi vybavují všechna obutí ze své dílny.
Pokud nevíte, zda vaše pneu indikátor mají, podívejte se na bočnici a hledejte značku trojúhelníčku nebo vyražený nápis TWI. V těch místech najdete v dezénu indikátory.

Jak vidí hloubky dezénu zákon v ČR a na Slovensku

V České republice je stanovena minimální hloubka dezénu (u automobilů do 3 500 kg) na 4 mm u zimních pneumatik. Na Slovensku jsou pravidla trochu benevolentnější a minimální hloubka vzorku zimního obutí činí 3 mm. U letních pneu jsou v ČR i na Slovensku za jedno a požadují minimálně 1,6 mm.
 
Dojíždění pneu nadoraz se nevyplácí, přečtěte si, proč vyměnit pneu s dezénem pod 3 mm.

Do kdy jsou povinné zimní pneumatiky

Zákon ukládá povinnost mít přezuto na zimní pneu od 15. listopadu do 31. března. Na Slovensku jsou povinné, když je na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu. V České republice je to podobné, zimní pneu jsou v tomto období povinné, pokud je splněna jedna z podmínek:
●       na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu,
●       nebo lze předpokládat, že se objeví souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Kdo šetří, má za tři

U pneumatik to bohužel neplatí. Mnozí řidiči ve snaze ušetřit dojíždějí zimní pneu v létě. Stačí jednoduché počty. 4 nebo 3 mm v případě Slovenska minus 1,6 mm to máme 2,4 nebo 1,4 mm na dojetí v létě. Na první pohled to vypadá jako ekoLOGICKÝ nápad tisíciletí, ale dojíždění odepsaných zimních pneu v létě je vhodné jen na suchou vozovku, ne do deště.

Výměna pneu

Proč nejezdit na zimním obutí v létě

Je to drahé

Zimní pneumatiky mají pryžovou směs i dezén vytvořen tak, aby dosahoval nejlepších jízdních vlastností na vozovce o teplotě −15 °C až 7 °C. Když se s nimi budete prohánět po rozpálené cestě o teplotě 50 °C, pneumatika změkne, výrazně se zvýší její hlučnost, valivý odpor a spotřeba vozu a také se zhorší stabilita při jízdě.

Je to nebezpečné

Zimní obutí to perfektně zvládá na sněhu, na ledu i v břečce, ale při teplotách 30 °C běhounová směs změkne a prodlouží se brzdná dráha vozidla až o několik metrů. Letní pneumatiky jsou o hodně bezpečnější.

Jak ušetřit na pneumatikách

Pokud vás čeká nákup nové sady a chcete opravdu ušetřit, zaměřte se na výsledky nezávislých testů pneumatik, nebo si nechejte poradit v pneuservise.

Takřka každou sezonu se na horních příčkách objeví dezén z levnější kategorie, který svými vlastnostmi s  přehledem válcuje i dražší konkurenty. Další variantou je nákup prémiových pneumatik, které jsou sice dražší, ale mají velice dlouhou životnost a snižují náklady na palivo.

TIP na závěr
Značky Barum a Matador patří mezi levné pneu, ale svou kvalitou předčí i dražší značky zvučných jmen.

Nemáte čas na procházení výsledků pneu testů, napište nám, co byste rádi, na mikona@mikona.sk, poradíme vám s výběrem.

 


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít