Nabídka
Produkty a služby

Jak vybrat pneumatiky a ušetřit

15. 1. 2021

Seznamte se se dvěma ověřenými způsoby, jak nakoupit výhodně a neprohloupit. 

Začněte výběrem správného rozměru pneumatik

Začněte rozměry pneumatik. Ty se musí přesně shodovat s údaji ve velkém technickém průkazu vozidla. Najdete je na zadní stránce technického průkazu na řádcích 20 a 21. Parametry uvidíte také na bočnici každé pneumatiky.

Jak vybrat pneumatiky

Správně vybraný rozměr pneumatiky (205/55 R16 92 H) je základ, a proto si zopakujte, co jednotlivé hodnoty znamenají.

  • 205 – Šířka pneumatiky se udává v milimetrech.
  • 55 – Profil je procentuální poměr výšky pláště a šířky běhounu.
  • R – Označuje typ konstrukce pneumatiky. Uspořádání vláken kordových vložek v kostře pláště bývá radiální, diagonální nebo smíšené.
  • 16 – Průměr disku, na který se pneumatika nazouvá, uvedený v palcích.
  • 92 – Hmotnostní neboli zátěžový index pneumatiky je tabulková hodnota, která představuje maximální hmotnost.
  • H – Rychlostní index určuje maximální rychlost, kterou může pneumatika jet, a značí se písmeny: Q, R, S, T, U, H, V, W, Y a ZR, řazeno od „nejpomalejších“ po „nejrychlejší“. Každé písmeno představuje maximální rychlost v km/h.

Na co si dát pozor při výběru rozměru pneumatiky

Rozměry pneumatiky se uvádí pro každou nápravu zvlášť. To, co platí pro přední nápravu, nemusí platit pro tu zadní.

Letní pneumatiky mohou mít index rychlosti vyšší, než se uvádí v techničáku. U zimního obutí musí být stejný nebo dokonce nižší. Pokud zvolíte model se sníženým rychlostním indexem, máte ze zákona povinnost uvést tuto informaci v kabině tak, aby ji měl řidič na očích.
Hmotnostní index pneumatiky má být stejný nebo vyšší, než je předepsáno v technickém průkazu. Jestli vybíráte obutí pro van nebo pick-up, pořiďte si pneu se zesílenou konstrukcí, které mají označení XL, RF nebo C (commercial).   

Hodí se pro vás sezónní, nebo celoroční obutí?

Neméně důležitým parametrem při výběru nových pneumatik je sezónnost. Zimní a letní obutí se liší v tvarování a hloubce dezénu a především ve složení pryžové směsi, která výrazně ovlivňuje vlastnosti pneumatik. Celoroční obutí je v každém ohledu kompromisem. Zjednodušeně lze říct, že to, co výrobce přidá na jedné straně, musí ubrat jinde. 

Pro koho jsou vhodné celoroční pneumatiky

Celoroční obutí je vhodné pro sváteční řidiče, kteří bydlí ve městech a v oblastech s nevýraznými výkyvy počasí. Výhodou je, že vám odpadnou náklady na přezouvání, starosti s uskladněním sezonních pneumatik a sníh v květnu vás nezaskočí. Důležité je mít na paměti, že na celoročních pneu s hloubkou dezénu 4 mm byste neměli jezdit v zimě. 

Kdy sáhnout po samostatném zimním a letním obutí

Jestli bydlíte na horách nebo do nich rádi jezdíte, jste fanoušci sportovní jízdy nebo si zkrátka nemůžete dovolit, aby vás zaskočil přívalový liják nebo ledovka, vsaďte na sadu letních a zimních pneu. Každá z nich se specializuje na konkrétní klimatické podmínky.

Jak pořídit pneumatiky

Pryžová směs zimního obutí je stavěná k pohybu po povrchu o teplotě v rozmezí −15 až +7 °C. Při vyšších teplotách se zvyšuje valivý odpor i spotřeba vozu a zároveň se zhoršují jízdní vlastnosti. Letní pneumatiky mají optimální vlastnosti na vozovce o teplotě 7 °C  a vyšší.

Dezén letních pneu se specializuje především na rychlý odvod vody a zabránění vzniku aquaplaningu. Zimní pneumatiky mají běhoun tvarovaný tak, aby obstál především na kluzkém povrchu, tedy na sněhu a ledu. Při silných letních deštích to zimní obutí nikdy nezvládne jako to letní.

Jak ušetřit a neslevit ze svých požadavků

Při pořizování nových pneumatik se mnozí dívají hlavně na cenu. A ve snaze ušetřit pořizují nejlevnější pneu, které pokulhávají v jízdních vlastnostech, v bezpečnosti, životnosti a v konečném důsledku v samotné úspoře. Jestli chcete opravdu ušetřit, běžte na to chytře a vyberte si jednu z ověřených cest.

Při nákupu pneumatik máte 2 možnosti jak ušetřit a nedělat kompromisy v životnosti, jízdních kvalitách a bezpečnosti. První možnost je určena řidičům, kteří nechtějí investovat vysoké částky do nákupu drahé sady pneu, a druhá těm, kterým vyšší prvotní investice nevadí.

1. Hledejte ve výsledcích nezávislých testů pneu

Pokud chcete ušetřit už při nákupu nových pneu, zaměřte se na výsledky nezávislých testů pneumatik. Často se na prvních příčkách objevuje i nějaká budget pneumatika, vycházející hvězda, která poráží i mnohem dražší prémiové pneu. Za málo peněz tak získáte prověřené kvalitní obutí. Jednou z ověřených značek budget pneu je například Matador.

2. Vsaďte na prémiovou kvalitu

Jestli vám nevadí vyšší počáteční investice, pořiďte si prémiové obutí, které se pyšní dlouhou životností. Díky tomu se vám prodlouží interval mezi nákupy nových sad pneumatik. Při správném skladování a péči vám prémiové pneumatiky vydrží až 6 let. Dalším argumentem je jejich nízký valivý odpor, a tudíž i nižší spotřeba. K prémiovým držákům patří například pneumatiky Continental.

Pokud nemáte čas na hledání, napište nám, v pneumatikách se vyznáme a rádi vám poradíme. Stačí říct, co by se vám hodilo.


Vyberte preferovanou prodejnu
Zavřít